top of page
2023 - 2024
RhythmExpress_Logo.png

Homestead Show Choir Classic

Middle School GRAND CHAMPION

Best Show Design

Best Crew

Best Soloist: Veronica Shackmann

Best Vocals

Best Choreography

Best Performer: Veronica Shackmann

Loveland Showfest

Overall 2nd Runner Up

Best Performer: Jenna Vogt

Olentangy Keynote Classic

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Soloist: Veronica Shackmann

Best Performer: Kevin Brock

Ross Legacy Championship

Middle School GRAND CHAMPION

Best Costumes

Best Crew

Best Soloist: Veronica Shackmann

People's Choice

Best Vocals

Best Visuals

South Dearborn Opening Knight Showcase

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Visuals

People's Choice

Best Soloist: Veronica Shackmann

Best Performer: Annaleise Smith

Show Choir Nationals

Best Male Performer: Kevin Brock

Best Female Performer: Brooklyn Cox

Choraliers_Logo.png

Homestead Show Choir Classic

Overall 3rd Runner Up

Best Performer: DJ Hatch

Olentangy Keynote Classic

Overall 2nd Runner Up

Best Crew

Best Performer: Avary Vanoss

Ross Legacy Championship

Overall 2nd Runner Up

South Dearborn Opening Knight Showcase

Overall 3rd Runner Up

Best Crew

Best Treble Soloist: Kayla Vo

Best Performer: Katelyn White

Show Choir Nationals

Overall 9th Place

PureElegance_Logo (1).png

Homestead Show Choir Classic

Treble Division GRAND CHAMPION!

Best Show Design

Best Soloist: Avary Vanoss

Best Vocals

Best Choreography

Best Band

Best Performer: Kayla Vo

Olentangy Keynote Classic

Treble Division 1st Runner Up

Division Champion (Prelims)

Best Visuals

Best Show Concept

Best Soloist: Courtney McDonald

Best Performer: Payton Hingsbergen

Ross Legacy Championship

Overall 4th Runner Up

Division GRAND CHAMPION

People's Choice Award

South Dearborn Opening Knight Showcase

Overall 4th Runner Up

Division 1st Runner Up

Best Performer: Courtney McDonald

Show Choir Nationals

Treble Division 3rd Runner Up

Best Soloist: Courtney McDonald

2022 - 2023
RhythmExpress_Logo.png

Franklin Community Showfest

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Choreography

Loveland Showfest

Overall 2nd Runner Up (MS)

Chesterton Trojan Classic

Overall 1st Runner Up (MS)

Best Choreography

Best Band

Best Costumes

Hamilton Double H Showcase

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Choreography

Best Band

Best Male Soloist: Topher Alcorn

Marysville Showcase

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Choreography

Best Soloist: Rylie Stenger

Choraliers_Logo.png

Franklin Community Showfest

Overall 1st Runner Up

Best Vocals

Chesterton Trojan Classic

Overall 1st Runner Up

Best Band

Best Crew

Ross Legacy Championship

Overall 3rd Runner Up

Hamilton Double H Showcase

Overall 2nd Runner Up

Marysville Showcase

Overall GRAND CHAMPION!

Best Vocals

Best Choreography

Best Band

Best Show Concept

Best Dressed Director: Matt Baker

PureElegance_Logo (1).png

Franklin Community Showfest

Treble Division 1st Runner Up

Best Vocals

Chesterton Trojan Classic

Treble Division Finals 2nd Runner Up

Best Band

Ross Legacy Championship

Overall 2nd Runner Up

Best Soloist Myla Jones

South Dearborn Opening Knight Showcase

Overall 4th Runner Up

Marysville Showcase

Treble Division GRAND CHAMPION

Overall 4th Runner Up

Best Soloist: Jayla Deufemia

2021 - 2022
RhythmExpress_Logo.png

Loveland Showfest

Overall 2nd Runner Up (MS)

Winfield Emerald Classic

Tier 2 2nd Runner Up

People's Choice

Grove City Voices in the Grove

Middle School GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Choreography

South Dearborn Opening Knight Showcase

Overall 2nd Runner Up (MS)

People's Choice

Choraliers_Logo.png

Findlay FEst

Overall 2nd Runner Up

Tier 1 3rd Runner Up

Loveland Showfest

Prelims 5th Runner Up

Winfield Emerald Classic

Overall 3rd Runner Up

Best Male Soloist: Jose Jimenez

Grove City Voices in the Grove

Overall 5th Runner Up

Tier 2 GRAND CHAMPION

South Dearborn Opening Knight Showcase

Overall 1st Runner Up

Best Male Soloist: Jose Jimenez

Best Female Soloist: Myla Jones

PureElegance_Logo (1).png

Findlay FEst

Treble Division GRAND CHAMPION

Loveland Showfest

Treble Division 2nd Runner Up

Winfield Emerald Classic

Treble Finals 1st Runner Up

Best Costumes

Grove City Voices in the Grove

Treble Division 1st Runner Up

South Dearborn Opening Knight Showcase

Treble Division GRAND CHAMPION

Best Vocals

Best Choreography

bottom of page